Dostluk, Kardeşlik, Saygı ve Sevgi Nerde_? Tabiki !!! OkeyKimde.Com Sitesinde
Ana sayfa Radyo dinle Foto galari Aşk ölçer Reklam ver
Okey salonları Java yükle Günlük burç Web tasarım Domain (alan adı)
Okey kuralları Okeyin tarihçesi Şarkı sözleri Dizayn yaptırmak Hosting satışı
Okey salonu kirala Aşk sözleri Magazin Grafik Çizimi Radyo Kiralamak
Okey sitesi satın al Fıkralar Spor Okey odaları Oda Kiralamak
Okey nasıl oynanır Flaş oyunları Günlük gazete Referanslar Destek ve Yardım
İletişim kur Komik videolar Karikatürler Biz kimiz_? Ziyaretçi defteri
   
 
 
En eğlenceli okey oynama sitesine hoş geldiniz. Türkiye'de ve Avrupa'nın en iyi oyun sitesi olan okeykimde.com gerek okey oyna oyuncular tarafından gerekse tasarım acısında ele alındığında en güzel okey oyna sitesidir. Okey oynamak istiyorsanız okey salonlarındaki odalarımıza girip istediğiniz masada oyun oynayabilirsiniz. Okey oyna bu site oyunda bir numara hadi okey oyunu oyna sende...
 
Okey Oyunu Kuralları Nedir_?
 

Okey oyunu, 4 kişi ve 106 adet taşla oynanan ülkemizde çok popüler olan bir masa oyunudur. Taşlar Dört ayrı renkten ikişer adet olmakla birlikte Birden Onüçe kadar numaralanırlar, ayrıca iki adet 'sahte okey' taşı mevcuttur. Okey oynarken amaç taşları okey kurallarına göre bitmiş halde dizmektir. Elini en çabuk açan oyuncu oyunu kazanır. Oyuncular birbirlerinin taşlarını görmemektedirler. Oyun başladığında bir kişiye 15, diğer 3 kişiye 14 taş verilir. Elinde 15 taş olan oyuncuda sıra başlar ve oyuncunun taş atması beklenir. Oyuncular her seferinde bir tek taş alarak ve tek taş atarak ellerini bitirmeye çalışırlar. Yere atılan taşlar diğer oyuncular tarafından görülür.

Oyuncu sıra kendisine geldiğinde öncelikle bir taş alması gereklidir. Ya kendisine atılan taşı alabilir veya yerden bir taş çekebilir. Taş aldıktan sonra bir taş atmanız gerekmektedir. Oyuncu eline yaramayacağını düşündüğü bir taşı seçerek kendinden sonraki oyuncuya atar. Atacağı bu taşı diğer oyuncu alabilir veya yerden bir taş çekebilir. Bu döngü biri bitene kadar devam eder.

Okey Oyunu Bitişi: Eli okey kurallarına göre bitmiş olan oyuncu taş atma sırası kendisine geldiğinde atacağı taşı kırmızı alana atarak oyunu bitirir ve tüm puanı bu oyuncu kazanır. Oyuncunun attığı son taş Okey Taşı ise veya oyuncu Çifte Bitiş yapmış ise diğer oyunculardan oyun miktarı daha kesinti yapılarak puan ikiye katlanır ve oyuncuya verilir.


A) Okey oyunu normal bitiş: Oyuncu elindeki bütün taşlar per olmalıdır. Aynı renkte birbirini takip eden sayılara per denir. En az 3 taş olmalıdır. 13 değerinden sonra sadece 1 sayısı gelebilir.


Farklı renkteki aynı değerdeki sayılar perdir. En az 3 taş olmalıdır.


Okey taşı perde olmayan bir taşın yerine geçebilir. Her oyunda okey değişmektedir.


Sahte Okey taşı okey değerinin yerine kullanılabilir.


Tüm taşlar doğru sıralanmalıdır. Takip eden sayılar artarak yada azalarak sıralanabilir.

B) Çifte Bitiş: Oyuncunun elinde 7 adet çift olmalıdır. Aynı taştan iki tanesi bir çift eder.


Okey taşını çiftte olmayan taş yerinede kullanılabilir.
Sahte Okey taşıda çift olabilir.
Bütün çiftler yan yana sıralanmalıdır.


Okey Taşı
Oyunda sol orta kısımda yere bir taş açılır, buna Gösterme Taşı denir. Bu taşın bir üstü ise Okey Taşı dır. Okey Taşı elinizde olmayan taşlar yerine kullanılabilir. Sahte Okey taşı ise artık o oyunda Okey Taşı 'nın normal değerini temsil eder.

Sahte Okey nedir ne işe yarar?
Oyunda yere açılan taşın bir üstü okey olur ve okey taşı ve diğer taşların yerini tuttuğu için o taşın esas değerini taşıyan 2 adet "sahte okey" taşı bulunur. Örnek olarak yere siyah 10'lu açılmışsa, okey siyah 11'dir. Sahte okey de oyunda siyah 11'in yerine kullanılılabilir.

Okey Oyununda Gösterge nedir?
Oyun başlarken yere açılan taşın diğer eşi eller ilk dağıtıldığında bir oyuncuya gelmişse ona "gösterge" denir. Elinde gösterge olan oyuncu oyunun başında göstergesi olduğunu belirtirse diğer oyunculardan birer puan düşülür.

Okey oyununda el nasıl biter?
Okey'e elinde olsn 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu oyunu kazanmış olur. Elindeki 15. taşı, yere açılmış taşın üstüne koyarak oyunu bitirir.

Okeye Dönmek Ne demektir?
Elindeki ondört taşı dizmiş, bitmeye hazır bir oyuncu oyunu bitirmeyip okeye dönebilir yani oyuna devam edebilir. Bunun amacı yere okey atarak oyunu bitirmektir. Eğer elini tamamlayıp okey taşını son taş fazlalık olarak yere atabilirse diğer oyunculardan iki kat puan düşülür.

 
 
OkeyKimde.Com Sitesi Google İlkelerine Uymaya ve Dostu Olmaya And İçmiştir...
 
 
okey
okey oyna
okey oyunu oyna
okey oyna okey
okey oynamak istiyorum
bedava okey oynamak istiyorum
ücretsiz okey oynamak istiyorum
canlı okey oynamak
üyeliksiz okey oynamak
puanlı okey oynamak
okeykimde yöneticileri
op olmak istiyorum
vip olmak istiyorum
dj olmak istiyorum
reklam vermek istiyorum
operatör kuralları nedir_?
salona nasıl giriş yapabilirim_?
okey sitesi satın almak
okey sitesi satın almak istiyorum
site satın almak istiyorum
okeygözdem salonları
esokey salonları
okeybizbize salonları
şekerokey salonları
öyküokey salonları
sevdalıokey salonları
haremokey salonları
okeysu salonları
okeycancan salonları
okeydeyiz salonları
 
 
 
Bedava Hit Siteler